Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata luna curenta fara a plati restantele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata luna curenta fara a plati restantele

Buna seara,
Va rog sa ma luminati si pe mine
Cum poate o persoanna sa plateasca o luna anume la intretinere daca are restante anterioare lunii respective. Se poate asa ceva din punct de vedere contabil?
Da, se poate, dar problema nu se pune din punct de vedere strict contabil, ci din punct de vedere al evidentei incasarilor.
In fond, daca nu plateste restanta, aceasta risca sa intre in penalizari, deci ar fi in interesul debitorului (proprietarului) sa plateasca intai restanta si apoi cota la zi......
Asociatia noastra are (din cate stiu eu) un sistem propriu de incasari cu prioritate, adica se incaseaza mai intai restantele,apoi fondul de rulment,iar apoi intretinerea curenta(acest tabel cu prioritatea incasarilor este afisat la avizier fiind semnat de toti membrii comitetului) Sa inteleg ca nu au nici un fel de baza legala aceste prioritati la incasare?
nu ar fi mai usor sa cereti aceasta informatie direct comitetului executiv ? ei sint cei mai in masura sa va informeze despre baza legala prin care au procedat in acel fel. poate a fost o decizie a adunarii generale, a comitetului executiv, decizii care devin legale daca nu au fost contestate la tribunal in 45 de zile de la data consemnarii in procesul verbal al adunarii cu pricina.
Dupa cunostintele mele, nu. Fiecare firma, companie, asociatie, in cazul nostru, isi poate stabili modul de incasare a debitelor. Si am sa va dau un exemplu de la case mai mari: RADET primeste orice suma ii dai si ti-o scade de unde ii ceri tu ca platitor. EON nu accepta decat plata intregii facturi fara posibilitatea fragmentarii ei.
In asociatia mea se ia intai fondul de reparatii curent, apoi fondul de rulment curent, apoi penalizarile calculate din lista de cote, apoi din restanta...si in cele din urma cota lunii sau fragment din aceasta. De ce asa? Pentru ca s-a hotarat sa fie la zi incasat FR si fondul de reparatii, penalizarile, adica evidenta lor sa nu aiba multe restante, pericol de a le pierde pe drum......
Fiind o hotarare a comitetului executiv banuiesc ca are valoare juridica, nu?
Ma gandesc ca plata se poate face si prin virament bancar si atunci toata aceasta prioritate dispare